/
  • Patarimai, kaip įrengti ir puoselėti alpinariumą


  • Alpinariumas prabunda pavasarį, jis tarsi gyvas alsuoja gamtos ritmu. Išradingai įrengtas gėlynas padarys jūsų kiemą nepakartojamą, įvairiaspalviai jo žiedai džiugins nuo ankstyvo pavasario per visą vasarą. Rudenį alpinariumo spalvos slopsta – artėja metas kaupti jėgas naujam pakilimui.

   Alpinariumas kieme. Ar pavyks įrengti gražų alpinariumą, priklausys nuo to, kokią vietą jam parinksite. Jeigu kieme yra natūralus akmenynas ar kalvelė, prisiderinkite prie esamos aplinkos ir kūrybingai ją išnaudokite. Jei sumanėte įrengti alpinariumą visiškai lygioje vietoje, teks suformuoti gražiai prie aplinkos derantį pakilimą.

   Sukurti gražų gėlyną – tai ne vienos dienos ir net ne vieno sezono darbas. Reikiamų augalų ieškojimas ir derinimas suteiks nemažai džiaugsmo, tačiau pareikalaus išradingumo. Alpinariumo priežiūra – tai nesibaigianti kūryba, jūsų kantrybės ir fantazijos išraiška.

   Akmenys alpinariume

   Galbūt jūsų kieme yra nedidelė kalvelė, kur akmenys trukdo augti žolei, ir ji per vasaros karščius paruduoja? Šitokia vieta puikiai tiks žydinčiai oazei sukurti.

   Pirmiausia parinkite akmenis. Paruoškite jiems duobes, palikite tarp jų tarpus. Nuo duobės priklausys kaip giliai žemėje bus akmuo ir kokios jis bus formos. Akmens kontūrai šiek tiek keisis, nes jis dar kurį laiką smigs gilyn į žemę. Tarp akmenų galite pasodinti vešlių daugiamečių augalų, mažų spygliuočių arba žemų krūmelių.

   Jeigu jūsų alpinariumas yra atviroje vietoje, pravartu pasodinti medį, kuris savo pavėsiu apsaugotų augalus nuo karštų vidurdienio saulės spindulių. Tik svarbu, kad jis visiškai neužgožtų gėlyno.

   Alpinariumas. Alpinariumo augalai

   Sudarykite tinkamas sąlygas augalams alpinariume. Svarbu ne tik paruošti tinkamos sudėties trąšią žemę, bet ir supilti reikiamą dirvos sluoksnį. Krūmams ir daugiametėms gėlėms reikia apie 50 cm storio derlingo dirvos sluoksnio, antraip jie auga prastai. Taip pat svarbu, kokio dydžio tarpai tarp akmenų. Įvairioms augalų rūšims reikalingos labai skirtingos sąlygos.

   Pirmiausia parinkite vietą lepesniems augalams; juos ir prižiūrėti teks kruopščiau. Kai kurie neišrankūs augalai, pvz.: įvairios samanos, kerpės, puikiai veši siauruose tarpuose tarp akmenų, kur dirvožemio sluoksnis labai menkas.

   Kas nulemia augalų klestėjimą:

   – drenažas
   – dirvožemio sluoksnis
   – dirvožemio sudėtis
   – kalkių ir trąšų kiekis
   – dirvožemio gebėjimas išlaikyti drėgmę
   – sniego dangos storis žiemą

   Drenažas alpinariumui turi labai didelės reikšmės. Jeigu alpinariumo dirva bus nepralaidi, tarp akmenų rinksis vanduo. Dauguma augalų mėgsta žiemoti sausose vietose, jiems būtina kvėpuoti.
   Po derlingos žemės sluoksniu esantis žvyras ar smulkūs akmenukai skirti drenažui. Nereikalingas vanduo turi susigerti arba ištekėti pro juos lauk. Prastai drenuojama žemė tarp akmenų yra visiškai bevertė.

   Jeigu ruošiatės įrengti alpinariumą ant natūralaus nuolydžio (kalvos), tereikia atsižvelgti į aplinką ir pasirinkti tinkamus akmenis. Pirmiausia komponuojami dideli akmenys, tarp jų numatomos vietos augalams. Tuomet dedami mažesni akmenys ir jų eilės. Jeigu nuolydis gana staigus, pravartu suformuoti pakopas – tai padės sutvirtinti dirvožemį.

   Kokią žemę parinkti?

   Alpinariumo dirva turėtų būti lengva ir pralaidi. Molžemis ar durpės visiškai netinka.
   Dirvožemio mišinys ypač lengvą žemę mėgstantiems augalams:
   – 2 dalys rupaus smėlio
   – 1 dalis komposto arba trąšios žemės
   -1 dalis molžemio
   Dirvožemio mišinys kitiems augalams:
   – 2 dalys molžemio
   – 2 dalys komposto arba trąšios žemės
   – 1 dalis rupaus smėlio
   Jeigu žemė, kurioje galvojate įrengti alpinariumą, yra tinkama augalams, pakanka ją tik patręšti. Jeigu žemė sunki, primaišykite į ją rupaus smėlio, komposto ar durpių. Į smėlėtą dirvą pridėkite molžemio ir komposto.

   Kalkinimas ir tręšimas

   Kiek dėti kalkių ir kaip tręšti, priklauso nuo augalo. Daugeliui augalų tinka normalaus rūgštingumo dirvožemis, kai pH lygus 6. Tačiau kai kurie augalai ypač mėgsta kalkingą žemę, ir atvirkščiai – kitiems tinka tik rūgšti dirva.

   Autorius: www.sodasirdarzas.lt

   Šaltinis: http://www.manonamai.lt/