/
  • Būtiniausi darbai sode gegužės mėnesį

  • Darbai sode, darže ir gėlyne šiuo metu įgauna pagreitį. Kaip nepasiklysti tarp jų gausos, skaitykite šiame straipsnyje.

   Būtiniausi darbai sode

   Gegužė – pats gražiausias pavasario mėnuo: žydi sodai, žaliuoja uogakūmiai. Šilta, o darbų daugybė: sugrėbstomi seni užsilikę iš po krūmų lapai, kompostuojamos augalų liekanos, užpilant jas žeme bei įmaišant trąšų. Paskui apie komposto krūvą pasodinkite: cukinijų, vijoklinių pupelių.

   Gegužės pradžioje jau turi būti išgenėti vaismedžiai, praretinant vainikus. Jei ant vaismedžių ir uogakrūmių yra likusių nudžiūvusių šakų ar ūglių, juos išpjauname, nes ant jų laikosi ligos pradai. Išpjaustome vėžio žaizdas, pažeistus audinius išvalome iki sveikos medienos, žaizdas dezinfekuojame fungicidais. Paskubėkite išgenėti senus (iki 6 metų) juodųjų serbentų stiebus.


   Iki gegužės pirmosios dekados daugumos rūšių vaismedžius ir vaiskrūmius baigiame sodinti. Kad pavasarį pasodinti pasodinti sodinukai gerai prigytų ir augtų, juos gausiai laistome.

   Šiuo metu visame sode sparčiai auga piktžolės, jas naikiname, jokiu būdu nelaukiame, kol piktžolės sužydės. Purename dirvą, ypač svarbu supurenti dirvą po lietaus. Daug azoto, kalcio ir magnio reikia vaismedžių ir uogakrūmių lapams, šakoms, ūgliams ir šaknims išauginti. Todėl dabar visus vaismedžius, vaiskrūmius ir uogakrūmius patręšiame kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Vienam medeliui ar uogakrūmiui išbarstykite po 30-50 g trąšų šaknų zonoje. Sodo augalų papildomam tręšimui vegetacijos metu ypač tinka kalcio salietra.

   Kalcis yra viena iš pagrindinių maisto medžiagų, kuri didina derlių, gerina vaisių kokybę ir padeda ją išlaikyti, mažina dirvos rūgštingumą bei gerina dirvožemio struktūrą. Rūgščią dirvą nukalkinkite, kreida, dolomitmilčiais ar medžio pelenais.

   Gegužė – geriausias laikas požieviniu būdu skiepyti ar perskiepyti vaismedžius. Auginiams naudojame vienmečius pernykščius, gerai subrendusius ūglius. Iki skiepijimo ūgliai turi būti ramybės būsenoje, juos laikome vėsiai, +1-4 laipsnių temperatūroje.

   Žydintiems vaismedžiams, vaiskrūmiams ir uogakrūmiams pavojingos pavasarinės šalnos. Jos gali pakenkti pumpurams, žiedams arba užsimezgusiems vaisiams. Dūmijimas nepakankamai apsaugo žiedus nuo šalnų. Geriau po šalnos, kai ima džiūti žiedlapiai (anksti ryte) purkštuvu apipurškite kelis kartus smulkiais vandens lašeliais. Tada į ląsteles patenka drėgmės, ir žiedai nenudžiūsta.

   Pašaliname dalį žiedų labai gausiai derančioms obelimis, tuomet jos užmegs mažiau vaisių, tačiau jie augs gražesni ir stambesni.

   Gegužės mėnesį sodinkite braškes, sodo žemuoges, kurių sveikų daigų geriausia įsigyti specializuotuose braškių sodinamosios medžiagos auginimo ir dauginimo ūkiuose, negu kasti iš savo lysvės. Braškyną mulčiuokite smulkintais šiaudais, švariomis pjuvenomis. Žydėjimo metu sunaikinkite apkrėstus, sergančius jų kerelius.

   Mulčiuokite vaismedžius ir vaiskrūmius organiniais mulčiais: perpuvusiu mėšlu ar durpėmis, pjuvenomis, medžių smulkinta žieve, nupjauta vytinta žolė arba neorganinias – audeklu, plastiko plėvelėmis. Organiai mulčiai išsaugoja dirvos struktūrą ir drėgmę, papildo maisto medžiagomis.

   Prilenkite lazdynų, agrastų, serbentų atlankas. Iš jų išaugs nauji ūgliai. Vėliau apiberkite juos žeme, susidarys šaknys. Įsišaknijus atlankoms, jas atskirkite nuo pagrindinio augalo ir pasodinkite į pastovią vietą.

   Po žydėjimo, vainiklapiams krintant, kuo skubiau nupurškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų.


    
   Autorius: Rūta Antanaitienė